#
#

Navigace

Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Turistické informace

Obec Střítež patří do okresu Třebíč a kraje Vysočina. Leží na rovině asi dva kilometry jižně od města Třebíč směrem na Znojmo.

Nadmořská výška je 440 až 540 m n. m. (Klučovská hora 595,5 m n. m.).
Zeměpisná šířka: 49°11´15´´
Zeměpisná délka: 15°54´12´´

V okolí obce jsou nově vybudované cyklostezky, které vedou překrásnou krajinou - lesy, rybníky, Českomoravská vrchovina.

V obci je k dispozici: ubytování (Dvůr Střítež), občerstvení (dvě restaurace), čerpání pohonných hmot, prodej nových i ojetých automobilů (dvě firmy), opravna a servis osobních automobilů (tři firmy), pneuservis, stanice technické kontroly, cykloturistika (cyklostezky), pěší turistika (značené trasy), jízda na koni, tenis , koupání a rybolov (vodní nádrž Markovka, rybník Hodinovec a Mareček).

lesy v okolí rybník vodní nádrž rybník

 

V obci je řada zajímavostí (více viz. Zajímavosti Stříteže). U silnice z Třebíče do Stříteže je starobylý do země zapadlý kámen, na němž je hrubě vytesaný kříž.

Krásný kamenný kříž z roku 1876 je u téže silnice.

Při příjezdu do Stříteže z Třebíče vás uvítá barokní socha sv. Jana Nepomuckého z muškovského vápence z roku 1737.

Hostinec „U zeleného stromu“ - již ve Stříteži není. Kdysi se tak jmenovala hospoda ve Stříteži (U Mitysků), kde se za selských bouří počátkem 19. století scházívali odbojní sedláci a radili se společně vždy z několika vsí, jak se bránit a jak postupovat proti panskému útlaku. Hospodského zde dělal pan Augustin Mityska. Ve válečné době se zde hrávala divadla. Před hospodou se konaly hudební produkce a jiné akce. V současné době již tento hostinec neexistuje, prostory obývá soukromá firma (Toyota), která se pohostinstvím nezabývá.

Hostinec U zeleného stromu - historické foto

Na návsi (u místní mateřské školy) stojí památník obětem 1. světové války a krásná kaplička se zvoničkou. Před ní je umístěn památník Josefa Zvěřiny - teolog, chartista, obhájce lidské svobody, který navrhl třebíčský výtvarník Zdeněk Šplíchal.

Naproti nynějšímu obecnímu úřadu se nalézá studně „Libuše“, o které lid vypravuje, že kněžna Libuše z ní napájela koně.

Zděná kaplička je památkou, kde prý je hrob francouzských vojáků padlých v době napoleonských válek. Nachází se u obecního úřadu.

Na konci vesnice směrem na Klučov je v parku pamětní deska obětem 2. světové války. Na návsi je pamětní deska akademického malíře ing. Jiřího Dvořáka. Pod vsí vlevo stojí lípy a mezi nimi robotní kříž postavený na památku zrušení roboty.

Za vsí směrem na Klučov stojí po levé straně kostel sv. Marka - kulturní památka a na hřbitově u tohoto kostela stojí stará kostnice (márnice) z r. 1648 - kulturní památka. Více se o těchto největších památkách obce dočtete - Zajímavosti stříteže.

 

V blízkém okolí Stříteže lze navštívit památky UNESCO: Bazilika Třebíč,  židovský hřbitov a židovské město (přední a zadní SYNAGOGA). V okolí do 20 km od obce lze navštívit řadu zámků, např. Jaroměřice nad RokytnouNáměšť nad OslavouBudišovMoravské Budějovice atd. Dále je možné navštívit Jadernou elektrárnu Dukovany, vodní dílo Dalešice, leteckou základnu Náměšť nad OslavouHadcovu step v Mohelně, pivovar Dalešice (místo natáčení filmu Postřižiny) a vinohrady Sádek

 

Vážení turisté, těšíme se na vaši návštěvu a přejeme vám příjemný pobyt v obci a v blízkém okolí.

Stránka

  • 1

Bazilika Třebíč

Bazilika Třebíč

SYNAGOGA

SYNAGOGA

Jaroměřice nad Rokytnou

Jaroměřice nad Rokytnou

Náměšť nad Oslavou

Náměšť nad Oslavou

Budišov

Budišov

Moravské Budějovice

Moravské Budějovice

Jaderná elektrárnu Dukovany

Jaderná elektrárnu Dukovany

Hadcova step v Mohelně

Hadcova step v Mohelně


Stránka

  • 1